DokuWiki

It's better when it's simple

Narzędzia użytkownika

Narzędzia witryny


Pasek boczny

Tłumaczenie jest starsze niż oryginalna strona i może być przestarzałe. Zobacz co się zmieniło.
Tłumaczenie tej strony?:

Learn about DokuWiki

Advanced Use

Corporate Use

Our Community


Follow us on Facebook, Twitter and other social networks.

Our Privacy Policy

pl:permissions

Porozmawiajmy o uprawnieniach

Podstawową ideą wiki jest otwarcie dla wszystkich. Zawartość wiki powinna być zmieniana tak prosto, jak to możliwe przez każdego, kto sobie tego życzy. Otwarta wiki może szybko rosnąć przynosić korzystać z idei i pracy wszystkich użytkowników, nie tylko z pracy webmastera. Ta idea i metoda pracy ma w sobie coś magicznego i cudownego i mogłaby stanowić doskonałość, gdyby nie… no właśnie, gdyby n ie było pewnych złych elementów na świecie.

Otwarta strona internetowa jest często zaproszeniem dla destrukcyjnych ludzi, których jedynym celem jest zniszczenie pracy innych. Przeważnie nie jest to duży problem (nie aktualnie) ponieważ liczba zwolenników jest znacznie większa niż tych złych elementów, a niektóre funkcje bezpieczeństwa, takie jak backup poprzednich wersji wykonują swoje zadanie ochrony zawartości wiki i zapobiegania utraty danych.

Niemniej jednak, mogą wystąpić ważne powody, aby ograniczyć dostęp do wiki. Może wiki powinna wspierać zamkniętą grupę użytkowników i nikt spoza tej grupy powinien mieć dostępu, albo niektóre strony powinny być zapisywane przez określonych ludzi - kto wie. Te zadania DokuWiki obsługuje bardzo skuteczny system kontroli dostępu opisywany tu pod angielskim skrótem ACL (Access Control List), który zostanie opisany w tym rozdziale.

pl/permissions.txt · ostatnio zmienione: 2011-12-03 20:46 przez 81.168.186.51