DokuWiki

It's better when it's simple

Narzędzia użytkownika

Narzędzia witryny


pl:page

Strony Wiki

Strona jest podstawową cechą wiki. Wszystkie adresy URL powinny prowadzić do edytowalnej strony, aby użytkownicy mogli dowolnie tworzyć/zmieniać/usuwać strony.

Strona podstawowa

Strona, jak ta, pokazuje podstawowe cechy DokuWiki. Pierwszy nagłówek jest uważany za tytuł strony. Do podstawowych cech DokuWiki należą linki i obrazki, jednak dostępne są również bardziej złożone funkcje a i te mogą być rozszerzone z użyciem wtyczek.

Sekcja

Nagłówki na stronie definiują sekcje. Sekcja rozpoczyna się nagłówkiem i kończy następnym nagłówkiem lub końcem strony.

Różne sekcje strony tworzą Spis treści, który widzisz w prawym górnym rogu bieżącej strony.

Sekcje mogą być edytowane indywidualnie, patrz Edycja Sekcji.

Szablon

Układ strony jest określany nie tylko przez jej wikitext, ale również przez jej szablon. Ta strona wykorzystuje domyślny szablon wbudowany w DokuWiki. Więcej szablonów można znaleźć tutaj. Jeśli żaden nie spełnia twoich wymagań, możesz utworzyć własny szablon.

Cykl życia strony

Tworzenie strony

Strony DokuWiki są tworzone jak we wszystkich innych wiki. Po porostu zmień link z istniejącej strony do nieistniejącej strony, wejdź w ten adres i wciśnij Utwórz stronę (w lewym górnym rogu w szablonie domyślnym). Jest to najczęstszy i zalecany sposób. Zapewnia, że wszystkie twoje strony są poprawnie ze sobą połączone i nie utworzyłeś nigdzie sierot.

Jest również dostępny screencast wyjaśniający szczegółowo zagadnienie.

Alternatywy

Można również wykorzystać inne sposoby:

  • Możesz wpisać nazwę nowej strony bezpośrednio w pole wyszukiwania, wcisnąć przycisk „Szukaj” i wybrać Utwórz stronę (w lewym górnym rogu w szablonie domyślnym) na stronie wyników wyszukiwania. Nowa strona zostanie nazwana wedle zapytania.
  • Jeśli jesteś administratorem serwisu, możesz utworzyć plik .txt w katalogu (przestrzeni nazw), gdzie powinien się znajdować. Nazwa pliku staje się nazwą strony.
  • Możesz oczywiście otworzyć nieistniejącą stronę zmieniając ręcznie adres URL w przeglądarce
  • Są również wtyczki do dodawania stron: Patrz wtyczki oznaczone 'create'

UWAGA: Upewnij się, że poprawnie podłączasz linkami nową stronę z innych stron po użyciu alternatywnych metod. W przeciwnym przypadku nikt nie odnajdzie twojej strony. (Chociaż strony mogą być wciąż dostępne przez funkcję indeksu lub silnik wyszukiwania .)

Edycja strony

Zmiany strony wykonywane jest przez wciśnięcie przycisku Edytuj stronę o ile strona jest już utworzona.

Tworzenie i edycja strony prowadzą do okna edycji pozwalającego na wprowadzanie wikitekstu. Zmiana strony polega na wprowadzeniu treści w obszar edycji oraz dodaniu znaczników by poprawić układ tekstu.

Aby ułatwić proces edycji, funkcja podglądu pozwala na przejrzenie sformatowanego tekstu strony przed jego zapisaniem.

Gdy już strona spełnia twoje wymagania, wciśnij przycisk Zapisz by wprowadzić nową treść strony. Strona jest następnie renderowana w HTML, które jest standardowym wyjściem. Zwróć uwagę, że jeśli trzeba możesz wyeksportować stronę do innych formatów.

Usunięcie strony

Gdy zapiszesz pustą stronę, DokuWiki usunie stronę, i związaną z nią nazwę strony. (Zwróć uwagę, że poprzednie wersje są zachowywane.)

Rozwiązywanie problemów

  • Tworzenie i edycja stron wymaga byś miał odpowiednie uprawnienia by to zrobić. Sprawdź ACL by dowiedzieć się więcej.
  • Edycja strony może być wykonywana tylko przez jedną osobę naraz. Przejrzyj blokowanie jeśli spotkasz się z komunikatem Strona zablokowana.
pl/page.txt · ostatnio zmienione: 2014-09-21 03:08 przez 79.187.7.210

Wszystkie treści w tym wiki, którym nie przyporządkowano licencji, podlegają licencji: CC Attribution-Share Alike 4.0 International
CC Attribution-Share Alike 4.0 International Donate Powered by PHP Valid HTML5 Valid CSS Driven by DokuWiki